Welsh Champs Weekend 2006Mon 13/03/2006 22:10
Final results Day 2created by MT2003 © Stephan Krämer 2004

   Pl      Name                       Club         AgeClas      Time      Welsh?     



M10A  (5)               2.3 km  85 m   10 C         

    1      Harry Butt                 SARUM        M10         23:35      ENG        
    2      Michael Hallett            BOK          M10         32:59      ENG        
    3      William Reynolds           SBOC         M10         78:21      CYM        

           Niall Allen                ERYRI        M10           dns      CYM        
           Barney Broatch             ERYRI        M10           dns      CYM        



M12B  (5)               2.3 km  85 m   10 C         

    1      Matthew Jeffrey            KSODA        M12         25:31      GBR        
    2      Simon Thomas               SBOC         M12         41:12      CYM        

           Jamie MacKenzie            HOC          M12            mp      ENG        
           Callum Jones               ERYRI        M12           dns      CYM        
           Barney Eliot               KSODA        M12           dns      GBR        



M12A  (6)               2.8 km  95 m   12 C         

    1      Stephen Reynolds           SBOC         M12         28:21      CYM        
    2      Jack Benham                SARUM        M12         31:46      ENG        
    3      Sam Mitchell               SBOC         M12         47:59      CYM        
    4      Charlie Jenkins            SBOC         M12         74:24      CYM        

           Martin Thetford            TVOC         M12            mp      GBR        
           Ciaran Allen               ERYRI        M12           dns      CYM        



M14A  (5)               3.8 km  140 m   14 C        

    1      David Maliphant            BOK          M14         40:28      GBR        
    2      Tom MacKenzie              HOC          M14         44:51      ENG        
    3      Tom Butt                   SARUM        M14         48:12      ENG        
    4      Ben Mitchell               SBOC         M14        103:37      CYM        

           Ralph Eliot                KSODA        M14           dns      GBR        



M16B  (2)               3.7 km  140 m   14 C        

    1      Quenten Craddock-Laker     KSODA        M16         87:35      GBR        

           Jordan Bruce               KSODA        M16            mp      GBR        



M16A  (13)              6.1 km  210 m   14 C        

    1      Peter Hodkinson            NOC          M16         52:56      ENG        
    2      Ben Doherty                SBOC         M16         62:49      CYM        
    3      Matthew Halliday           OD           M16         63:20      ENG        
    4      Daniel Fopma               TVOC         M16         63:23      GBR        
    5      Liam Howlett               SARUM        M16         64:21      ENG        
    6      Kristian Jones             SBOC         M16         73:36      CYM        
    7      Terence Furlong            WIM          M16         74:23      ENG        
    8      Jamie Medley               SWOC         M16         75:35      CYM        

           Huw Stradling              BOK          M16            mp      GBR        
           Dale Thomas                SBOC         M16            mp      CYM        
           George Stevens             AIRE         M16           dns      GBR        
           Michael Hoare              ERYRI        M16           dns      CYM        
           Alex Russel-Bates          KSODA        M16           dns      GBR        



M18L  (18)              7.2 km  250 m   17 C        

    1      David Schorah              DEE          M18         56:01      ENG        
    2      John Rocke                 LEI          M18         57:45      ENG        
    3      Christopher Smithard       DEE          M18         59:57      GBR        
    4      Mikey Hopkins              WCH          M18         60:15      ENG        
    5      Rhodri Buffett             SWOC         M18         67:42      CYM        
    6      Simon Gardner              WAOC         M18         69:39      GBR        
    7      Robert Farrington          HOC          M18         70:37      ENG        
    8      Chris Embrey               HOC          M18         71:25      ENG        
    9      James Lyne                 SOS          M18         72:08      ENG        
   10      Tim Street                 HH           M18         72:54      ENG        
   11      Alex Bedwell               MDOC         M18         74:59      ENG        
   12      Graham Parkes              HH           M18         78:07      ENG        
   13      Daniel Hartmann            HOC          M18         78:21      ENG        
   14      Michael May                SLOW         M18         79:37      CYM        
   15      James McMillan             SLOW         M18         85:51      GBR        
   16      Michael Bryant             SWOC         M18         88:48      CYM        
   17      Matthew Illman             SARUM        M18         89:57      GBR        
   18      Russell Eassom             WRE          M18        115:36      ENG        



M20S  (1)               6.1 km  210 m   14 C        

    1      Peter Bowen                NOC          M20        100:59      ENG        



M20L  (11)              8.7 km  260 m   22 C        

    1      Tom Bray                   SN           M20         72:26      GBR        
    2      Joe Mercer                 AIRE         M20         76:39      ENG        
    3      Ben Stevens                AIRE         M20         77:50      GBR        
    4      Matthew Jones              SBOC         M20         79:43      CYM        
    5      Joe Taunton                NGOC         M20         81:25      ENG        
    6      Kyle Heron                 FVO          M20         83:18      SCO        
    7      Matthew Franklin           SO           M20         85:46      ENG        
    8      Matthew Rooke              LOC          M20         87:53      ENG        
    9      Andrew Llewellyn           NOC          M20        107:07      ENG        
   10      Iain Embrey                OD           M20        132:57      ENG        

           Edmund Kelleher            OD           M20            mp      ENG        



M21V  (3)               4.7 km  200 m   14 C        

    1      Mark Stodgell              SPLOT        M21         66:10      ENG        
    2      Andrew Blyth               SBOC         M21         67:09      CYM        
    3      Sergio Mur                 OD           M21        101:13      ENG        



M21S  (4)               7.2 km  250 m   17 C        

    1      Ian Hargreaves             KERNO        M21         63:54      GBR        
    2      Jeff Colbert               NOC          M21         68:23      CYM        
    3      Tim Bax                    BOK          M21         95:34      ENG        

           Peter Abbott               SBOC         M21            mp      ENG        



M21L  (12)              10.9 km  305 m   22 C       

    1      Clive Hallett              BOK          M40         83:36      ENG        
    2      Tom Horton                 HOC          M21         87:21      ENG        
    3      Richard Barrett            BAOC         M35         91:25      CYM        
    4      Chris Poole                CLOK         M35        100:08      CYM        
   nc      Mark Saunders              BOK          M45        103:40      CYM        
    5      Alistair Powell            TROT         M21        105:54      CYM        
    6      Christopher Perry          BAOC         M21        106:08      CYM        
    7      Ifor Powell                BOK          M35        124:23      CYM        
    8      Karen Heppenstall          CLOK         W21        132:55      ENG        

           Dan Straka                 BKO          M40            mp      ENG        
           John Morris                IND          M21            mp      GBR        
           Rhys Manning               SWOC         M21           dns      CYM        



M35S  (1)               6.1 km  210 m   14 C        

    1      Stephen Farnworth          SWOC         M35         72:42      GBR        



M35L  (2)               8.7 km  260 m   22 C        

    1      Dai Bedwell                DVO          M35         89:54      GBR        
    2      Richard Dearden            HOC          M35         91:05      NZL        



M40S  (6)               6.1 km  210 m   14 C        

    1      Steve Quinton              SBOC         M40         74:01      CYM        
    2      Rory Percival              HH           M40         77:48      ENG        
    3      John Ellis                 ERYRI        M40         86:28      CYM        
    4      Simon Bevan                SOC          M40         90:42      GBR        
    5      Neil Russel-Bates          KSODA        M40         93:18      GBR        

           Nick Nourse                MOK          M40           dns      ENG        



M40L  (11)              8.7 km  260 m   22 C        

    1      Ian Hopkins                HOC          M40         84:44      ENG        
    2      Steve Hinshelwood          WAOC         M40         84:56      ENG        
    3      David Williams             HOC          M40         92:31      ENG        
    4      Duncan Innes               BOK          M40         93:54      GBR        
    5      Jeff Butt                  SARUM        M40        106:05      ENG        
    6      Kelvin Davies              BOK          M45        110:11      ENG        

           Philip England             SBOC         M40            mp      CYM        
           Andrew Allen               ERYRI        M40           dns      CYM        
           Richard Sharp              TVOC         M40           dns      GBR        
           Roger Thetford             TVOC         M40           dns      GBR        
           David Pal                  POW          M40           dns      CYM        



M45S  (12)              4.7 km  200 m   14 C        

    1      Mike Pedley                EPOC         M45         49:51      ENG        
    2      Bruce Bryant               OD           M45         50:26      ENG        
    3      Lester Hartmann            HOC          M45         52:56      ENG        
    4      Steve Jones                SBOC         M45         54:29      CYM        
    5      Mike Furlong               WIM          M45         54:57      ENG        
    6      Niall Reynolds             SBOC         M45         57:07      CYM        
    7      David Mitchell             SBOC         M45         59:23      CYM        
    8      Adrian Bruce               KSODA        M45         61:07      GBR        
    9      Jeff Bryant                SWOC         M45         63:11      CYM        
   10      Mike Woods                 DEE          M45         70:42      GBR        
   11      Peter Ribbans              SWOC         M45         77:50      CYM        

           Alan Tudur Williams        ERYRI        M45           dns      CYM        



M45L  (17)              7.2 km  250 m   17 C        

    1      John Embrey                HOC          M45         63:38      ENG        
    2      David Seward               SBOC         M45         63:48      CYM        
    3      James Clemence             SWOC         M45         69:16      CYM        
    4      Alan Honey                 BOK          M45         69:52      ENG        
    5      Adrian Moir                SWOC         M45         74:38      CYM        
    6      Leighton Anthony           SBOC         M45         77:29      CYM        
    7      Stephen Horton             BOK          M45         77:33      ENG        
    8      Dai Richards               SBOC         M45         77:48      CYM        
    9      Jeremy Callard             NGOC         M45         81:36      CYM        
   10      Noel Schorah               DEE          M45         82:09      ENG        
   11      Nigel Benham               SARUM        M45         89:32      ENG        
   12      Phil Stradling             BOK          M45         90:18      GBR        
   13      Mark Lyne                  SOS          M45        103:26      ENG        
   14      Kevin Bush                 SWOC         M45        115:52      CYM        

           Tom Bedwell                MDOC         M45           dns      ENG        
           John Dowty                 SLOW         M45           dns      ENG        
           Dave Broatch               ERYRI        M45           dns      CYM        



M50S  (6)               4.7 km  200 m   14 C        

    1      Lester Evans               HOC          M50         62:32      CYM        
    2      David Doherty              SBOC         M50         67:49      CYM        
    3      Richard Llewellyn          NOC          M50         74:30      ENG        

           Marcus Eassom              WRE          M50            mp      ENG        
           Colin Darlington           ERYRI        M50           dnf      CYM        
           Nyall Meredith             SWOC         M50           dns      CYM        



M50L  (23)              7.2 km  250 m   17 C        

    1      Axel Blomquist             BAOC         M50         66:49      ENG        
    2      Nick Dallimore             SWOC         M50         69:10      CYM        
    3      Richard Wilson             POW          M50         71:40      CYM        
    4      Pete Maliphant             BOK          M50         75:28      GBR        
    5      Vladimir Kuznetsov         SWOC         M50         81:52      CYM        
    6      Michael Baggott            HOC          M55         87:09      ENG        
    7      Andrew White               HOC          M50         90:01      GBR        
    8      Alan Halliday              OD           M50         92:40      ENG        
    9      Neil MacKenzie             HOC          M50         95:52      ENG        
   10      Mike Bray                  SN           M50        101:52      GBR        
   11      Roger Stein                SBOC         M50        102:57      CYM        
   12      Nigel Ferrand              SWOC         M50        107:50      CYM        
   13      Mike Forrest               BOK          M50        108:16      ENG        
   14      Steve Williams             NGOC         M50        111:57      ENG        
   15      Alan Brown                 NGOC         M50        115:05      ENG        
   16      Colin West                 SOS          M50        118:41      GBR        
   17      Peter Colbert              SWOC         M50        119:01      CYM        
   18      Christopher Virgo          DEVON        M55        137:15      ENG        

           Mikhail Gryaznevich        TVOC         M50            mp      ENG        
           Mike Farrington            HOC          M50            mp      ENG        
           David Hanstock             BOK          M50           dns      ENG        
           Stephen Jones              ERYRI        M50           dns      CYM        
           Paul Armstrong             DVO          M50           dns      ENG        



M55S  (4)               4.5 km  160 m   13 C        

    1      Bill Marlow                POW          M55         44:51      CYM        
    2      Richard Raynsford          BOK          M55         59:52      ENG        
    3      Martin Gibbons             WRE          M55         73:20      ENG        

           Russ Fauset                HOC          M55           dns      ENG        



M55L  (20)              6.1 km  210 m   14 C        

    1      Brian Hughes               HOC          M55         60:56      CYM        
    2      Trevor Griffiths           BOK          M55         69:12      CYM        
    3      David Brodie               POW          M55         69:49      CYM        
    4      John Harrison              BADO         M55         71:31      CYM        
    5      Barry Houghton             HOC          M55         75:27      ENG        
    6      David Edwards              TVOC         M55         75:38      ENG        
    7      John Britton               MDOC         M55         76:53      ENG        
    8      Eddie McLarnon             NGOC         M55         79:27      ENG        
    9      John Mills                 SWOC         M55         80:32      CYM        
   10      John Robinson              DEE          M55         83:30      CYM        
   11      Derry Kelleher             NOR          M55         86:13      ENG        
   12      Dennis Mews                HOC          M55         94:44      ENG        
   13      Paul Taunton               NGOC         M55        104:56      ENG        
   14      Lyndon Sutton              SWOC         M55        111:48      CYM        
   15      David Andrews              BOK          M55        136:18      ENG        

           David Kingdon              SAX          M55            mp      ENG        
           Roger Coe                  NGOC         M55           dns      ENG        
           Dave Urch                  BOK          M55           dns      ENG        
           Martin Ricketts            TVOC         M55           dns      ENG        
           Havard Prosser             SWOC         M55           dns      CYM        



M60S  (4)               3.8 km  140 m   14 C        

    1      John Palmer                NOC          M60         43:48      ENG        
    2      John Butler                SBOC         M60         51:57      CYM        
    3      Alun Morgan                SWOC         M60         80:00      CYM        

           Mike Hughes                DEVON        M60           dns      ENG        



M60L  (17)              6.1 km  210 m   14 C        

    1      Robert Griffiths           POW          M60         66:07      CYM        
    2      Trefor Williams            TVOC         M60         75:46      CYM        
    3      David May                  SLOW         M60         80:54      CYM        
    4      Malcolm Reynolds           POW          M60         83:20      CYM        
    5      Mark Blackstone            BOK          M60         89:12      ENG        
    6      Dave Bird                  SBOC         M60         96:47      CYM        
    7      Graham Tough               SWOC         M60        102:21      CYM        
    8      Graham Hardy               WRE          M60        103:12      ENG        
    9      Dennis Lawlor              SBOC         M60        106:03      CYM        
   10      Clive Eiles                SBOC         M60        113:35      CYM        

           Robert Vickers             HOC          M60            mp      ENG        
           Peter Hambleton            SARUM        M60            mp      CYM        
           Keith Marsden              HH           M60           dns      ENG        
           Howard Thomas              BOK          M60           dns      CYM        
           Rodney Archard             NGOC         M60           dns      GBR        
           Res Tobler                 ERYRI        M60           dns      CYM        
           Peter Jones                WRE          M60           dns      GBR        



M65S  (2)               3.8 km  140 m   14 C        

    1      Malcolm Kendrick           SBOC         M65         68:49      CYM        

           John Lewis                 KSODA        M65            mp      GBR        



M65L  (6)               4.7 km  200 m   14 C        

    1      Colin Spears               HOC          M65         63:17      ENG        
    2      Robert Teed                NGOC         M65         72:01      CYM        
    3      Trevor Simpson             OD           M65         73:38      ENG        
    4      Tony Noott                 BOK          M65         73:58      CYM        
    5      Colin Powell               SWOC         M65         76:20      CYM        

           Dick Amour                 INVOC        M65           dns      SCO        



M70S  (2)               2.7 km  100 m   12 C        

    1      Garri Owen                 POW          M70         51:37      CYM        

           John Coleman               NGOC         M70           dns      ENG        



M70L  (7)               4.5 km  160 m   13 C        

    1      Bill Vigar                 QO           M70         52:33      GBR        
    2      Roger Baker                TVOC         M70         54:16      GBR        
    3      Derek Wise                 SN           M70         59:29      GBR        
    4      Mike Crockett              QO           M70         60:31      ENG        
    5      Brian Spoonley             DEE          M70         72:30      ENG        
    6      John Grenfell              BOK          M70         73:42      ENG        

           Michael Savage             OD           M70           dns      ENG        



M75L  (2)               3.8 km  140 m   14 C        

    1      Denis Hamment              BOK          M80         64:14      GBR        

           Peter Seward               SBOC         M75            mp      CYM        



W10A  (3)               2.3 km  85 m   10 C         

    1      Emma Farnworth             SWOC         W10         43:13      GBR        
    2      Alexandra Howlett          SARUM        W10         54:35      ENG        
    3      Megan Carter-Davies        POW          W10         56:29      CYM        



W12A  (3)               2.8 km  95 m   12 C         

    1      Katie Reynolds             SBOC         W12         26:30      CYM        

           Lucy Butt                  SARUM        W12            mp      ENG        
           Vicky Swann                ERYRI        W12           dns      CYM        



W14A  (7)               3.7 km  140 m   14 C        

    1      Fiona Claxton              NOC          W14         47:57      ENG        
    2      Harriet Batten             OD           W14         48:51      GBR        
    3      Delyth Darlington          ERYRI        W14         54:39      CYM        
    4      Susan Straka               BKO          W14         61:56      ENG        
    5      Hannah Jenkins             SBOC         W14         62:34      CYM        
    6      Lizzie Clemence            SWOC         W14         84:03      CYM        

           Rosemary Hartmann          HOC          W14           dns      ENG        



W16A  (8)               4.5 km  160 m   13 C        

    1      Julia Blomquist            BAOC         W16         39:12      ENG        
    2      Alice Butt                 SARUM        W16         41:34      ENG        
    3      Anwen Darlington           ERYRI        W16         43:08      CYM        
    4      Becky Hoare                ERYRI        W16         43:31      CYM        
    5      Holly Bryant               SWOC         W16         63:25      CYM        
    6      Bethany Schorah            DEE          W16         75:33      GBR        

           Heather Hartmann           HOC          W16           dns      ENG        
           Sarah Claxton              NOC          W16           dns      ENG        



W18L  (14)              4.7 km  200 m   14 C        

    1      Anne Edwards               TVOC         W18         41:48      ENG        
    2      Victoria Stevens           AIRE         W18         45:37      GBR        
    3      Stefanie Blomquist         BAOC         W18         47:34      ENG        
    4      Jene Hoare                 ERYRI        W18         50:11      CYM        
    5      Emily Benham               SARUM        W18         51:20      ENG        
    6      Joanna Halliday            OD           W18         54:20      ENG        
    7      Kitty Bray                 SN           W18         55:25      GBR        
    8      Helen Hanstock             SARUM        W18         59:08      ENG        
    9      Clare Dallimore            SWOC         W18         60:15      CYM        
   10      Lauren Ferrand             SWOC         W18         64:17      CYM        
   11      Ingrid Franklin            SO           W18         66:43      ENG        
   12      Rachel Findlay-Robinson    DEE          W18         72:12      CYM        

           Elizabeth Britton          MDOC         W18           dns      ENG        
           Lucy Harris                MDOC         W18           dns      ENG        



W20L  (6)               6.1 km  210 m   14 C        

    1      Rosemary Hodkinson         NOC          W20         58:18      ENG        
    2      Rebecca Roberts            SROC         W20         63:18      ENG        
    3      Ruth Holmes                SARUM        W20         68:13      ENG        
    4      Jessica Halliday           OD           W20         69:59      ENG        
    5      Carol White                HOC          W20         78:07      GBR        

           Tess Hill                  BUOC         W20           dns      ENG        



W21V  (2)               3.8 km  140 m   14 C        

    1      Ria Jones                  SBOC         W21         72:11      CYM        
    2      Begonia Garcia             OD           W21         72:18      ENG        



W21S  (5)               4.7 km  200 m   14 C        

    1      Erica Karlsson             SBOC         W21         58:38      CYM        
    2      Michelle Tinker            SWOC         W21         60:21      CYM        
    3      Esme McLarnon              NGOC         W21        106:37      ENG        
    4      Angie Hinshelwood          WAOC         W35        122:52      ENG        

           Gwenllian Williams         ERYRI        W21           dns      CYM        



W21L  (4)               7.2 km  250 m   17 C        

    1      Jackie Hallett             BOK          W45         79:33      ENG        
    2      Alice Bedwell              BOK          W45         83:31      CYM        
    3      Christine Farr             BOK          W21         91:30      GBR        
    4      Cath Williams              SPLOT        W21         96:59      CYM        



W35S  (3)               4.5 km  160 m   13 C        

    1      Rachel Farnworth           SWOC         W35         61:13      GBR        
    2      Jane Holcombe              BOK          W35         82:04      ENG        

           Jane Clemence              SWOC         W35           dns      CYM        



W35L  (3)               6.1 km  210 m   14 C        

    1      Maire Convery              HH           W35         88:51      IRL        
    2      Sarah Bayliss              SPLOT        W35         99:30      CYM        
    3      Elizabeth Rocke            LEI          W50        101:02      ENG        



W40S  (6)               4.5 km  160 m   13 C        

    1      Catherine Howlett          SARUM        W40         69:44      ENG        
    2      Helen Pedley               EPOC         W40         71:27      ENG        
    3      Caroline Thetford          TVOC         W40         80:30      GBR        

           Eunice Carter              POW          W40            mp      CYM        
           Anne Marie Allen           ERYRI        W45           dns      CYM        
           Helen Sharp                SWOC         W40           dns      CYM        



W40L  (5)               6.1 km  210 m   14 C        

    1      Jackie Butt                SARUM        W40         84:29      ENG        
    2      Liz Phillips               OD           W40         84:44      ENG        
    3      Clare Claxton              NOC          W45         92:57      ENG        
    4      Sarah Jenkins              SBOC         W40        104:23      CYM        

           Kath Broatch               ERYRI        W40           dns      CYM        



W45S  (5)               3.8 km  140 m   14 C        

    1      Jane Halliday              OD           W45         52:26      ENG        
    2      Jill MacKenzie             HOC          W45         96:51      ENG        

           Carol Farrington           HOC          W45            mp      ENG        
           Margaret Reynolds          SBOC         W45           dns      CYM        
           Judith Jones               ERYRI        W45           dns      CYM        



W45L  (8)               4.7 km  200 m   14 C        

    1      Fran Hoare                 ERYRI        W45         53:12      CYM        
    2      Carol Edwards              TVOC         W45         56:04      ENG        
    3      Bridget Stein              SBOC         W45         56:52      CYM        
    4      Jackie Chapman             SLOW         W45         58:37      ENG        
    5      Sue Gard                   QO           W55         66:36      GBR        
    6      Marian White               HOC          W45         69:51      GBR        
    7      Sally Harmer               SBOC         W45         75:24      CYM        
    8      Jane Ritchie               SWOC         W45         88:29      CYM        



W50S  (2)               2.7 km  100 m   12 C        

    1      Lynden Hartmann            HOC          W50         37:05      ENG        

           Mair Tomos                 ERYRI        W50           dns      CYM        



W50L  (14)              4.7 km  200 m   14 C        

    1      Caroline Dallimore         SWOC         W50         55:06      CYM        
    2      Julie Fletcher             POW          W50         55:38      CYM        
    3      Inara Gipsle               TVOC         W50         56:07      GBR        
    4      Susan Stevens              AIRE         W50         62:30      GBR        
    5      Judith Evans               HOC          W50         68:22      ENG        
    6      Noelle Bryant              SWOC         W50         69:33      CYM        
    7      Anne Darlington            ERYRI        W50         72:40      CYM        
    8      Liz Stradling              BOK          W50         77:52      GBR        
    9      Anne Wilson                POW          W50         78:32      CYM        
   10      Anita Kingdon              SAX          W50         85:22      ENG        
   11      Nicola Gardner             WAOC         W50         85:31      GBR        
   12      Catherine Kelleher         NOR          W55         96:22      ENG        
   13      Susan Findlay-Robinson     DEE          W50         98:33      CYM        
   14      Lyn West                   SOS          W50        102:07      GBR        



W55S  (6)               2.7 km  100 m   12 C        

    1      Anne May                   SLOW         W55         38:48      ENG        
    2      Pamela Hardy               WRE          W55         44:29      ENG        
    3      Kate Balmond               SWOC         W55         45:16      CYM        
    4      Susan Colbert              SWOC         W55         46:54      CYM        
    5      Christine King             BOK          W55         54:08      ENG        
    6      Jan Holmes                 QO           W55         56:07      ENG        



W55L  (5)               4.5 km  160 m   13 C        

    1      Gill Manning               SWOC         W55         50:46      CYM        
    2      Hilary Palmer              NOC          W55         57:03      ENG        
    3      Ros Taunton                NGOC         W55         85:48      ENG        
    4      Hilary Simpson             OD           W65        107:43      ENG        

           Vicki Archard              NGOC         W55           dns      GBR        



W60L  (8)               4.5 km  160 m   13 C        

    1      Ann Hughes                 DEVON        W60         57:36      ENG        
    2      Elsie Hargreaves           KERNO        W60         69:45      GBR        
    3      Clare Fletcher             BOK          W60         75:38      GBR        
    4      Carol Stewart              NGOC         W60         76:30      ENG        
    5      Beryl Williams             TVOC         W60         88:31      ENG        
    6      Hilary Davies              ERYRI        W60         88:47      CYM        

           Susan Marsden              HH           W60           dns      ENG        
           Sally Thomas               BOK          W60           dns      ENG        



W65S  (1)               2.7 km  100 m   12 C        

    1      Suzette Spears             HOC          W65         70:31      ENG        



W65L  (2)               3.8 km  140 m   14 C        

    1      Sue Davies                 SBOC         W65         60:53      CYM        
    2      Judith Powell              SWOC         W65         84:24      CYM        



W70S  (1)               2.7 km  100 m   12 C        

    1      Ruth Baker                 TVOC         W70         88:24      GBR        



W70L  (1)               3.8 km  140 m   14 C        

    1      Pat Spoonley               DEE          W70         83:40      ENG        



W75L  (2)               2.7 km  100 m   12 C        

    1      Anne Donnell               BOK          W75         41:27      GBR        
    2      Pat Grenfell               BOK          W75         49:51      ENG        



White  (1)              1.7 km  75 m   8 C          

    1      Alice Farnworth            SWOC         W10         30:44      CYM        



Orange  (3)             2.8 km  95 m   12 C         

    1      Richard Jeffrey            KSODA                    36:43      GBR        
    2      Gareth Llewellyn           IND                      43:54      GBR        

           Joan Hambleton             SARUM                    dnf



Light Green  (2)        3.7 km  140 m   14 C        

    1      Bethan Morgan              IND                      59:19      GBR        
    2      Rachel Morris              ERYRI                    85:31