SBOC St David's Day Regional EventThu 10/03/2005 20:45
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2004

   Pl       Name                       Club         Cl.            Time 



Course 1  (21) 11.7 km  400 m   26 C                     

    1       Edward Catmur              OUOC         M21L        1:04:54 
    2       Clive Hallett              BOK          M21L        1:05:56 
    3       Rhys Manning               SWOC         M21L        1:06:54 
    4       Richard Barrett            BAOC         M21L        1:12:05 
    5       Chris Davidson             OUOC         M21L        1:12:12 
    6       Paul Gebbett               BOK          M21L        1:14:57 
    7       Darrell High               SO           M21L        1:15:07 
    8       Mark Saunders              BOK          M21L        1:15:45 
    9       Chris Poole                SWERVE       M21L        1:17:33 
   10       Chris Millard              OUOC         M21L        1:21:08 
   11       Richard Wilson             POW          M21L        1:23:16 
   12       Andy Robinson              SLOW         M21L        1:25:57 
   13       Ian Webb                   OUOC         M21L        1:26:24 
   14       Peter Huzan                SLOW         M21L        1:26:26 
   15       Jeff Butt                  SARUM        M21L        1:33:55 
   16       Mark Vyvyan-Robinson       SLOW         M21L        1:38:54 
   17       Tim Beale                  OUOC         M21L        1:44:05 
   18       Benjamin Grandey           OUOC         M21L        1:44:43 
   19       Luke Woodward              OUOC         M21L        1:52:02 
   20       Mark Collis                DRONGO       M21L        1:58:43 
   21       Stephen Granger-Bevan      OUOC         M21L        2:10:37 



Course 2  (5)  9.9 km  300 m   24 C                      

    1       Brendan O'Brien            Ajax         M35L        1:06:18 
    2       Marcus Geoghegan           Ajax         M35L        1:13:52 
    3       Jeremy Parr                IND          M35L        1:15:24 
    4       Mark Selley                BOK          M40L        1:17:23 
    5       Richard Dearden            IND          M35L        1:21:11 



Course 3  (46) 8.2 km  240 m   19 C                      

    1       James Clemence             SWOC         M45L          51:08 
    2       Nick Dallimore             SWOC         M50L          58:02 
    3       Alan Rosen                 HH           M50L          58:14 
    4       Cerys Manning              OUOC         W21L          58:19 
    5       Paul Street                SLOW         M50L          58:58 
    6       Christopher Kelsey         BOK          M45L          58:59 
    7       Becky Carlyle              OUOC         W21L          59:04 
    8       Graham Pring               KERNO        M50L        1:00:58 
    9       Vladimir Kuznetsov         SWOC         M45L        1:02:40 
   10       Stephen Horton             BOK          M45L        1:02:46 
   11       Richard Davies             SPLOT        M45L        1:04:08 
   12       Emma Seward                SBOC         W21L        1:06:28 
   13       Mike Kay                   POW          M50L        1:06:37 
   14       David Edwards              TVOC         M50L        1:07:13 
   15       Roger Lott                 TVOC         M50L        1:07:36 
   16       Ruth Holmes                SARUM        W21L        1:08:25 
   17       Paul Johnson               BOK          M50L        1:08:34 
   18       Rod Postlethwaite          WRE          M50L        1:08:36 
   19       Don McKerrow               SLOW         M50L        1:08:41 
   20       Roger Stein                SBOC         M50L        1:09:38 
   21       Richard Catmur             SLOW         M50L        1:10:18 
   22       Nigel Hoult                BKO          M50L        1:10:20 
   23       Alan Hartley               SPLOT        M21S        1:10:22 
   24       Alison High                SO           W21L        1:10:25 
   25       Paul Furness               OD           M50L        1:12:27 
   26       Dave Wilson                RAFO         M21S        1:12:58 
   27       Alice Bedwell              BOK          W21L        1:13:58 
   28       Anne Osborne               OUOC         W21L        1:14:25 
   29       Jeremy Hill                TVOC         M50L        1:16:00 
   30       Neill Wates                DFOK         M21S        1:16:09 
   31       Martin Flynn               Ajax         M21S        1:16:25 
   32       Tessa Hill                 HOC          W21L        1:17:35 
   33       Nick Dennis                BOK          M45L        1:18:21 
   34       Katherine Asker            OUOC         W21L        1:22:19 
   35       Andy Payne                 DEE          M50L        1:24:01 
   36       Carys Morgan               SWOC         W21L        1:24:10 
   37       Blanka Sengerova           CUOC         W21L        1:25:39 
   38       Kevin Bush                 SWOC         M45L        1:26:09 
   39       David Doherty              SBOC         M50L        1:26:55 
   40       Vicky Whaley               SLOW         W21L        1:27:32 
   41       Peter Colbert              SWOC         M50L        1:29:21 
   42       Christopher Virgo          DEVON        M50L        1:30:44 
   43       Erica Karlsson             SBOC         W21L        1:34:43 
   44       Keira Vyvyan-Robinson      SLOW         W21L        1:40:28 
   45       Christine Jones            OUOC         W21L        1:43:30 
   46       Ria Jones                  SBOC         W21L        2:27:15 



Course 4  (51) 6.8 km  190 m   17 C                      

    1       Ralph Street               SLOW         JM5M          43:43 
    2       Martin Ricketts            TVOC         M55L          50:21 
    3       Niall Reynolds             SBOC         M40S          53:04 
    4       Eddie McLarnon             NGOC         M55L          54:35 
    5       Ronan Cleary               LOK          M40S          56:01 
    6       Frank Ince                 SWOC         M60L          56:16 
    7       David May                  SLOW         M55L          56:21 
    8       Margaret Reynolds          SBOC         W40L          56:39 
    9       Brian Hughes               HOC          M55L          57:11 
   10       Kath Broatch               ERYRI        W40L          57:44 
   11       Trevor Griffiths           BOK          M55L          57:54 
   12       Jim Mallinson              SLOW         M55L          58:34 
   13       Dudley Budden              BOK          M60L          58:49 
   14       Nick Nourse                MOK          M40S          59:00 
   15       David Holmes               QO           M55L          59:17 
   16       John Mills                 SWOC         M55L          59:29 
   17       Julie Cleary               LOK          W40L          59:36 
   18       Chris Fry                  SLOW         M55L          59:43 
   19       Arthur Boyt                KERNO        M60L          59:57 
   20       Leighton Anthony           SBOC         M40S        1:00:31 
   21       Michael May                SLOW         JM5M        1:02:42 
   22       Andrew Allen               ERYRI        M40S        1:02:51 
   23       Jackie Butt                SARUM        W40L        1:03:52 
   24       Rodney Archard             NGOC         M60L        1:04:03 
   25       Liz Phillips               OD           W40L        1:04:32 
   26       Matthew Illman             SARUM        JM5M        1:07:45 
   27       Gerard Nosowski            OD           M60L        1:07:46 
   28       Michael Bryant             SWOC         JM5M        1:08:23 
   29       Greg Birdseye              LOK          M60L        1:08:39 
   30       Clare Dallimore            SWOC         JW5L        1:09:27 
   31       Dennis Mews                HOC          M55L        1:09:43 
   31       Howard Thomas              BOK          M60L        1:09:43 
   33       Dave Bird                  SBOC         M60L        1:11:12 
   34       Judy Johnson               BOK          W40L        1:11:20 
   35       Alan Springett             BKO          M55L        1:12:12 
   36       Wendy Yarranton            SBOC         W40L        1:14:18 
   37       Rachel Dennis              BOK          W35L        1:14:48 
   38       Mark Blackstone            BOK          M55L        1:14:58 
   39       Dennis Lawlor              SBOC         M60L        1:15:30 
   40       Barry Houghton             HOC          M55L        1:15:50 
   41       Darryl Sleath              IND          M35S        1:19:30 
   42       Peter Nicholson            SWOC         M55L        1:19:41 
   43       Sarah Jenkins              SBOC         W40L        1:20:10 
   44       Sian Fryer                 SBOC         JW5L        1:23:16 
   45       Russell Eassom             WRE          JM5M        1:26:06 
   46       John Burrows               NGOC         M60L        1:34:05 
   47       Malcolm Reynolds           POW          M60L        1:34:47 
   48       Tom Stephens               SBOC         JM5M        1:36:26 
   49       Clive Eiles                SBOC         M60L        1:46:45 
   50       Robert Griffiths           POW          M55L        1:51:35 
   51       Jamie Medley               SWOC         JM5M        1:57:04 



Course 5  (42) 4.9 km  147 m   14 C                      

    1       Mike Pedley                EPOC         M45S          34:42 
    2       Steve Jones                SBOC         M45S          38:01 
    3       David Mitchell             SBOC         M45S          38:48 
    4       Janet Rosen                HH           W50L          39:45 
    5       Anthony Clerici            HOC          M50S          40:41 
    6       Bruce Bryant               OD           M45S          41:10 
    7       Jackie Chapman             SLOW         W45L          41:43 
    8       Sarah Brown                SLOW         W50L          41:51 
    9       Alan Kersley               BADO         M45S          43:14 
   10       Colin Spears               HOC          M65L          44:59 
   11       Nigel Ferrand              SWOC         M45S          45:22 
   12       Phil Stradling             BOK          M45S          45:25 
   13       Robert Teed                NGOC         M65L          45:45 
   14       Carol Edwards              TVOC         W45L          46:02 
   15       Mike Farrington            HOC          M50S          46:06 
   16       John Round                 QO           M45S          46:31 
   17       Robin Walker               BOK          M65L          50:41 
   17       Helen Kelsey               BOK          W45L          50:41 
   19       Gwenllian Williams         ERYRI        W21S          50:51 
   20       Sue Gard                   QO           W45L          51:38 
   21       Jenny Selley               BOK          W50L          53:57 
   22       Helena Burrows             ERYRI        W50L          54:04 
   23       Jean Payne                 DEE          W50L          54:58 
   24       David Jones                NGOC         M65L          55:23 
   25       Noelle Bryant              SWOC         W45L          55:28 
   26       Patrick Pay                WRE          M65L          56:08 
   27       Helen Smith                SPLOT        W21S          56:19 
   28       Mair Tomos                 ERYRI        W50L          56:50 
   29       Jeff Bryant                SWOC         M45S          56:55 
   30       Tony Noott                 BOK          M65L          58:04 
   31       Caroline Dallimore         SWOC         W50L          58:21 
   32       Anne Wilson                POW          W50L          59:41 
   33       Anne Darlington            ERYRI        W50L        1:01:57 
   34       Elizabeth Furness          OD           W50L        1:02:01 
   35       Marcus Eassom              WRE          M50S        1:04:14 
   36       Stephen Round              SELOC        M50S        1:06:01 
   37       Bobbie Baldwin             TVOC         W50L        1:07:14 
   38       Colin Darlington           ERYRI        M50S        1:08:57 
   39       Andy Fryer                 SBOC         M50S        1:17:19 
   40       Jane Ritchie               SWOC         W45L        1:28:31 

            Charles Leventon           WRE          M50S             mp 
   nc       Allan Darwell              IND          M50S             mp 



Course 6  (33) 4.5 km  127 m   14 C                      

    1       Alice Butt                 SARUM        JW5S          34:51 
    2       Anwen Darlington           ERYRI        JW5S          37:12 
    3       Julia Blomquist            BAOC         JW5S          37:19 
    4       Bill Marlow                POW          M55S          39:37 
    5       Bill Vigar                 QO           M70L          41:08 
    6       Richard Raynsford          BOK          M55S          41:11 
    7       Huw Stradling              BOK          JM5S          41:29 
    8       Kristian Jones             SBOC         JM5S          42:20 
    9       Anne Edwards               TVOC         JW5S          43:20 
   10       Julian Lyne                SOC          M55S          45:36 
   11       Helen Pedley               EPOC         W40S          47:28 
   12       Jill Leventon              WRE          W55L          50:51 
   13       Jill Manning               SWOC         W55L          51:04 
   14       Peter Seward               SBOC         M70L          53:52 
   15       John Coleman               NGOC         M70L          56:39 
   16       Heather Hartmann           HOC          JW5S          57:34 
   17       John Parker                BOK          M70L          57:42 
   18       Donald Gray                QO           M55S          57:46 
   19       Christopher Hill           TVOC         JM5S          59:41 
   20       Alan Mackenzie             SWOC         M55S        1:00:44 
   21       Martin Gibbons             WRE          M55S        1:00:46 
   22       Anne Marie Allen           ERYRI        W40S        1:01:10 
   23       Susan Colbert              SWOC         W55L        1:02:09 
   24       Frances Alexander          NGOC         W60L        1:04:24 
   25       Sally Thomas               BOK          W60L        1:05:47 
   26       Clare Fletcher             IND          W60L        1:06:59 
   27       John Grenfell              BOK          M70L        1:08:36 
   28       Richard Baldwin            TVOC         M55S        1:11:09 
   29       Lesley Norton              WRE          W60L        1:24:19 
   30       Ben Doherty                SBOC         JM5S        1:32:41 
   31       Patricia Walker            BOK          W60L        1:41:43 

            Jane Clemence              SWOC         W35S             mp 
            Vicki Archard              NGOC         W55L             mp 



Course 7  (18) 3.5 km  80 m   11 C                       

    1       John Butler                SBOC         M60S          32:31 
    2       Judith Powell              SWOC         W65L          34:50 
    3       Merce Aloy                 SPLOT        W45S          35:28 
    4       Alison Sloman              HOC          W65L          39:21 
    5       Catherine Springett        BKO          W45S          39:39 
    6       Dave Tindall               ERYRI        M65S          40:41 
    7       Geoff Bristow              TVOC         M65S          41:28 
    8       David Goodliffe            WRE          M75L          42:49 
    9       Denis Hamment              BOK          M75L          46:27 
   10       Judith Jones               ERYRI        W45S          47:41 
   11       Don Gray                   NGOC         M75L          49:11 
   12       Anne Donnell               BOK          W70L          53:38 
   13       Liz Stradling              BOK          W45S          54:46 
   14       Ursula Oxburgh             WAOC         W70L          56:40 
   15       Doug. Howie                SBOC         M65S          57:05 
   16       Beryl Pay                  WRE          W70L          57:54 
   17       Sue Davies                 SBOC         W65L        1:12:30 

            Alun Morgan                SWOC         M60S             mp 



Course 8  (9)  3.2 km  105 m   10 C                      

    1       Kate Balmond               SWOC         W55S          40:20 
    2       Diane Reynolds             POW          W60S          44:20 
    3       Christine King             BOK          W55S          51:13 
    4       Lynden Hartmann            HOC          W50S          52:49 
    5       Suzette Spears             HOC          W65S          55:03 
    6       Janet Jones                NGOC         W60S        1:00:51 
    7       Jan Holmes                 QO           W55S        1:04:20 
    8       Pat Grenfell               BOK          W75L        1:04:31 

            Andrea Marlow              POW          W50S             mp 



Course 9  (15) 3.5 km  82 m   10 C                       

    1       Andrew Ranson              KERNO        JM4           33:02 
    2       Thomas Butt                SARUM        JM4           33:55 
    3       Jennifer Pring             KERNO        JW4           35:13 
    4       Ben Kelsey                 BOK          JM4           35:18 
    5       Holly Bryant               SWOC         JW4           39:17 
    6       Simon Berry                TVOC         LG            45:38 
    7       Gareth Haskins             SARUM        LG            51:44 
    8       Rosemary Hartmann          HOC          JW4           53:46 
    9       Hannah Jenkins             SBOC         JW4         1:03:47 
   10       John Lewis                 KSODA        LG          1:10:43 
   11       Zoe Round                  QO           JW4         1:12:10 
   12       Miriam McLarnon            NGOC         LG          1:32:13 
   13       Vikki Howells              TVOC         LG          1:34:45 
   14       Lynda Robertson            DEVON        LG          1:36:29 

            Mike Down                  SWOC         LG               mp 



Course 10  (13 2.5 km  62 m   8 C                        

    1       Declan Gray                QO           JM3           18:19 
    2       Delyth Darlington          ERYRI        JW3           18:36 
    3       Lucy Butt                  SARUM        JW3           20:32 
    4       Ben Mitchell               SBOC         JM3           21:47 
    5       Katie Reynolds             SBOC         JW3           22:13 
    6       Lizzie Clemence            SWOC         JW3           22:16 
    7       Nikki Haworth              IND          O             22:23 
    8       Alice Round                QO           JW3           23:32 
    9       Greg Street                SLOW         JM3           25:18 
   10       Emily Henderson            SARUM        O             32:45 
   11       Hazel Blackstone           BOK          O             41:13 
   12       Anne May                   SLOW         O             47:06 
   13       Jack Kelsey                BOK          JM3           50:37 



Course 11  (9) 2.1 km  17 m   13 C                       

    1       Stephen Reynolds           SBOC         JM2           12:58 
    2       Charlie Jenkins            SBOC         JM2           16:08 
    3       Ciaran Allen               ERYRI        JM2           17:13 
    4       Niall Allen                ERYRI        JM2           17:45 
    5       Barney Broatch             ERYRI        JM2           21:46 
    6       Rhiannon Haworth           IND          Y             23:41 
    7       Callum Jones               ERYRI        JM2           25:52 
    8       Harry Butt                 SARUM        JM2           25:58 

            Sam Mitchell               SBOC         JM2              mp 



Course 12  (8) 1.6 km  10 m   12 C                       

    1       Fraser Robertson           DEVON        W             15:06 
    2       William Reynolds           SBOC         W             15:10 
    3       Alasdair Pedley            EPOC         W             15:12 
    4       Michael Hallet             BOK          W             15:45 
    5       Catrim Davies              IND          W             19:15 
    6       Cameron Robertson          DEVON        W             21:59 
    7       Sarah Pedley               EPOC         W             32:27 
    8       Angus Robertson            DEVON        W             35:57