SBOC St David's Day Regional EventThu 10/03/2005 20:45
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2004

   Pl    Name                       Age Class  Club             Time 



JM2  (8)       2.1 km  17 m   13 C         

    1    Stephen Reynolds           M10        SBOC            12:58 
    2    Charlie Jenkins            M10        SBOC            16:08 
    3    Ciaran Allen               M12        ERYRI           17:13 
    4    Niall Allen                M10        ERYRI           17:45 
    5    Barney Broatch             M10        ERYRI           21:46 
    6    Callum Jones               M          ERYRI           25:52 
    7    Harry Butt                 M10        SARUM           25:58 

         Sam Mitchell               M10        SBOC               mp 



JM3  (4)       2.5 km  62 m   8 C          

    1    Declan Gray                M16        QO              18:19 
    2    Ben Mitchell               M12        SBOC            21:47 
    3    Greg Street                M12        SLOW            25:18 
    4    Jack Kelsey                M12        BOK             50:37 



JM4  (3)       3.5 km  82 m   10 C         

    1    Andrew Ranson              M16        KERNO           33:02 
    2    Thomas Butt                M14        SARUM           33:55 
    3    Ben Kelsey                 M14        BOK             35:18 



JM5M  (7)      6.8 km  190 m   17 C        

    1    Ralph Street               M16        SLOW            43:43 
    2    Michael May                M16        SLOW          1:02:42 
    3    Matthew Illman             M18        SARUM         1:07:45 
    4    Michael Bryant             M16        SWOC          1:08:23 
    5    Russell Eassom             M18        WRE           1:26:06 
    6    Tom Stephens               M          SBOC          1:36:26 
    7    Jamie Medley               M16        SWOC          1:57:04 



JM5S  (4)      4.5 km  127 m   14 C        

    1    Huw Stradling              M14        BOK             41:29 
    2    Kristian Jones             M14        SBOC            42:20 
    3    Christopher Hill           M16        TVOC            59:41 
    4    Ben Doherty                M14        SBOC          1:32:41 



M21L  (21)     11.7 km  400 m   26 C       

    1    Edward Catmur              M21        OUOC          1:04:54 
    2    Clive Hallett              M40        BOK           1:05:56 
    3    Rhys Manning               M21        SWOC          1:06:54 
    4    Richard Barrett            M35        BAOC          1:12:05 
    5    Chris Davidson             M21        OUOC          1:12:12 
    6    Paul Gebbett               M35        BOK           1:14:57 
    7    Darrell High               M35        SO            1:15:07 
    8    Mark Saunders              M45        BOK           1:15:45 
    9    Chris Poole                M35        SWERVE        1:17:33 
   10    Chris Millard              M21        OUOC          1:21:08 
   11    Richard Wilson             M50        POW           1:23:16 
   12    Andy Robinson              M50        SLOW          1:25:57 
   13    Ian Webb                   M21        OUOC          1:26:24 
   14    Peter Huzan                M40        SLOW          1:26:26 
   15    Jeff Butt                  M40        SARUM         1:33:55 
   16    Mark Vyvyan-Robinson       M21        SLOW          1:38:54 
   17    Tim Beale                  M21        OUOC          1:44:05 
   18    Benjamin Grandey           M20        OUOC          1:44:43 
   19    Luke Woodward              M21        OUOC          1:52:02 
   20    Mark Collis                M21        DRONGO        1:58:43 
   21    Stephen Granger-Bevan      M21        OUOC          2:10:37 



M21S  (4)      8.2 km  240 m   19 C        

    1    Alan Hartley               M21        SPLOT         1:10:22 
    2    Dave Wilson                M21        RAFO          1:12:58 
    3    Neill Wates                M21        DFOK          1:16:09 
    4    Martin Flynn               M21        Ajax          1:16:25 



M35L  (4)      9.9 km  300 m   24 C        

    1    Brendan O'Brien            M35        Ajax          1:06:18 
    2    Marcus Geoghegan           M35        Ajax          1:13:52 
    3    Jeremy Parr                M35        IND           1:15:24 
    4    Richard Dearden            M35        IND           1:21:11 



M35S  (1)      6.8 km  190 m   17 C        

    1    Darryl Sleath              M35        IND           1:19:30 



M40L  (1)      9.9 km  300 m   24 C        

    1    Mark Selley                M40        BOK           1:17:23 



M40S  (5)      6.8 km  190 m   17 C        

    1    Niall Reynolds             M40        SBOC            53:04 
    2    Ronan Cleary               M45        LOK             56:01 
    3    Nick Nourse                M40        MOK             59:00 
    4    Leighton Anthony           M40        SBOC          1:00:31 
    5    Andrew Allen               M40        ERYRI         1:02:51 



M45L  (7)      8.2 km  240 m   19 C        

    1    James Clemence             M45        SWOC            51:08 
    2    Christopher Kelsey         M45        BOK             58:59 
    3    Vladimir Kuznetsov         M45        SWOC          1:02:40 
    4    Stephen Horton             M45        BOK           1:02:46 
    5    Richard Davies             M45        SPLOT         1:04:08 
    6    Nick Dennis                M45        BOK           1:18:21 
    7    Kevin Bush                 M45        SWOC          1:26:09 



M45S  (9)      4.9 km  147 m   14 C        

    1    Mike Pedley                M45        EPOC            34:42 
    2    Steve Jones                M45        SBOC            38:01 
    3    David Mitchell             M45        SBOC            38:48 
    4    Bruce Bryant               M45        OD              41:10 
    5    Alan Kersley               M45        BADO            43:14 
    6    Nigel Ferrand              M45        SWOC            45:22 
    7    Phil Stradling             M45        BOK             45:25 
    8    John Round                 M45        QO              46:31 
    9    Jeff Bryant                M45        SWOC            56:55 



M50L  (19)     8.2 km  240 m   19 C        

    1    Nick Dallimore             M50        SWOC            58:02 
    2    Alan Rosen                 M50        HH              58:14 
    3    Paul Street                M50        SLOW            58:58 
    4    Graham Pring               M50        KERNO         1:00:58 
    5    Mike Kay                   M50        POW           1:06:37 
    6    David Edwards              M50        TVOC          1:07:13 
    7    Roger Lott                 M55        TVOC          1:07:36 
    8    Paul Johnson               M50        BOK           1:08:34 
    9    Rod Postlethwaite          M50        WRE           1:08:36 
   10    Don McKerrow               M50        SLOW          1:08:41 
   11    Roger Stein                M50        SBOC          1:09:38 
   12    Richard Catmur             M50        SLOW          1:10:18 
   13    Nigel Hoult                M50        BKO           1:10:20 
   14    Paul Furness               M50        OD            1:12:27 
   15    Jeremy Hill                M50        TVOC          1:16:00 
   16    Andy Payne                 M50        DEE           1:24:01 
   17    David Doherty              M50        SBOC          1:26:55 
   18    Peter Colbert              M50        SWOC          1:29:21 
   19    Christopher Virgo          M55        DEVON         1:30:44 



M50S  (8)      4.9 km  147 m   14 C        

    1    Anthony Clerici            M50        HOC             40:41 
    2    Mike Farrington            M50        HOC             46:06 
    3    Marcus Eassom              M50        WRE           1:04:14 
    4    Stephen Round              M50        SELOC         1:06:01 
    5    Colin Darlington           M50        ERYRI         1:08:57 
    6    Andy Fryer                 M50        SBOC          1:17:19 

         Charles Leventon           M50        WRE                mp 
   nc    Allan Darwell              M50        IND                mp 



M55L  (15)     6.8 km  190 m   17 C        

    1    Martin Ricketts            M55        TVOC            50:21 
    2    Eddie McLarnon             M55        NGOC            54:35 
    3    David May                  M55        SLOW            56:21 
    4    Brian Hughes               M55        HOC             57:11 
    5    Trevor Griffiths           M55        BOK             57:54 
    6    Jim Mallinson              M55        SLOW            58:34 
    7    David Holmes               M55        QO              59:17 
    8    John Mills                 M55        SWOC            59:29 
    9    Chris Fry                  M55        SLOW            59:43 
   10    Dennis Mews                M55        HOC           1:09:43 
   11    Alan Springett             M55        BKO           1:12:12 
   12    Mark Blackstone            M55        BOK           1:14:58 
   13    Barry Houghton             M55        HOC           1:15:50 
   14    Peter Nicholson            M55        SWOC          1:19:41 
   15    Robert Griffiths           M55        POW           1:51:35 



M55S  (7)      4.5 km  127 m   14 C        

    1    Bill Marlow                M55        POW             39:37 
    2    Richard Raynsford          M55        BOK             41:11 
    3    Julian Lyne                M60        SOC             45:36 
    4    Donald Gray                M55        QO              57:46 
    5    Alan Mackenzie             M55        SWOC          1:00:44 
    6    Martin Gibbons             M55        WRE           1:00:46 
    7    Richard Baldwin            M55        TVOC          1:11:09 



M60L  (12)     6.8 km  190 m   17 C        

    1    Frank Ince                 M60        SWOC            56:16 
    2    Dudley Budden              M60        BOK             58:49 
    3    Arthur Boyt                M65        KERNO           59:57 
    4    Rodney Archard             M60        NGOC          1:04:03 
    5    Gerard Nosowski            M60        OD            1:07:46 
    6    Greg Birdseye              M60        LOK           1:08:39 
    7    Howard Thomas              M60        BOK           1:09:43 
    8    Dave Bird                  M60        SBOC          1:11:12 
    9    Dennis Lawlor              M60        SBOC          1:15:30 
   10    John Burrows               M60        NGOC          1:34:05 
   11    Malcolm Reynolds           M60        POW           1:34:47 
   12    Clive Eiles                M60        SBOC          1:46:45 



M60S  (2)      3.5 km  80 m   11 C         

    1    John Butler                M60        SBOC            32:31 

         Alun Morgan                M60        SWOC               mp 



M65L  (6)      4.9 km  147 m   14 C        

    1    Colin Spears               M65        HOC             44:59 
    2    Robert Teed                M65        NGOC            45:45 
    3    Robin Walker               M65        BOK             50:41 
    4    David Jones                M65        NGOC            55:23 
    5    Patrick Pay                M65        WRE             56:08 
    6    Tony Noott                 M65        BOK             58:04 



M65S  (3)      3.5 km  80 m   11 C         

    1    Dave Tindall               M65        ERYRI           40:41 
    2    Geoff Bristow              M65        TVOC            41:28 
    3    Doug. Howie                M65        SBOC            57:05 



M70L  (5)      4.5 km  127 m   14 C        

    1    Bill Vigar                 M70        QO              41:08 
    2    Peter Seward               M70        SBOC            53:52 
    3    John Coleman               M70        NGOC            56:39 
    4    John Parker                M70        BOK             57:42 
    5    John Grenfell              M70        BOK           1:08:36 



M75L  (3)      3.5 km  80 m   11 C         

    1    David Goodliffe            M75        WRE             42:49 
    2    Denis Hamment              M75        BOK             46:27 
    3    Don Gray                   M75        NGOC            49:11 



JW3  (5)       2.5 km  62 m   8 C          

    1    Delyth Darlington          W12        ERYRI           18:36 
    2    Lucy Butt                  W12        SARUM           20:32 
    3    Katie Reynolds             W12        SBOC            22:13 
    4    Lizzie Clemence            W14        SWOC            22:16 
    5    Alice Round                W14        QO              23:32 



JW4  (5)       3.5 km  82 m   10 C         

    1    Jennifer Pring             W14        KERNO           35:13 
    2    Holly Bryant               W14        SWOC            39:17 
    3    Rosemary Hartmann          W14        HOC             53:46 
    4    Hannah Jenkins             W14        SBOC          1:03:47 
    5    Zoe Round                  W14        QO            1:12:10 



JW5L  (2)      6.8 km  190 m   17 C        

    1    Clare Dallimore            W18        SWOC          1:09:27 
    2    Sian Fryer                 W18        SBOC          1:23:16 



JW5S  (5)      4.5 km  127 m   14 C        

    1    Alice Butt                 W16        SARUM           34:51 
    2    Anwen Darlington           W16        ERYRI           37:12 
    3    Julia Blomquist            W14        BAOC            37:19 
    4    Anne Edwards               W16        TVOC            43:20 
    5    Heather Hartmann           W16        HOC             57:34 



W21L  (16)     8.2 km  240 m   19 C        

    1    Cerys Manning              W20        OUOC            58:19 
    2    Becky Carlyle              W21        OUOC            59:04 
    3    Emma Seward                W21        SBOC          1:06:28 
    4    Ruth Holmes                W18        SARUM         1:08:25 
    5    Alison High                W21        SO            1:10:25 
    6    Alice Bedwell              W45        BOK           1:13:58 
    7    Anne Osborne               W21        OUOC          1:14:25 
    8    Tessa Hill                 W18        HOC           1:17:35 
    9    Katherine Asker            W21        OUOC          1:22:19 
   10    Carys Morgan               W21        SWOC          1:24:10 
   11    Blanka Sengerova           W21        CUOC          1:25:39 
   12    Vicky Whaley               W21        SLOW          1:27:32 
   13    Erica Karlsson             W21        SBOC          1:34:43 
   14    Keira Vyvyan-Robinson      W21        SLOW          1:40:28 
   15    Christine Jones            W21        OUOC          1:43:30 
   16    Ria Jones                  W21        SBOC          2:27:15 



W21S  (2)      4.9 km  147 m   14 C        

    1    Gwenllian Williams         W21        ERYRI           50:51 
    2    Helen Smith                W21        SPLOT           56:19 



W35L  (1)      6.8 km  190 m   17 C        

    1    Rachel Dennis              W35        BOK           1:14:48 



W35S  (1)      4.5 km  127 m   14 C        

         Jane Clemence              W35        SWOC               mp 



W40L  (8)      6.8 km  190 m   17 C        

    1    Margaret Reynolds          W40        SBOC            56:39 
    2    Kath Broatch               W40        ERYRI           57:44 
    3    Julie Cleary               W40        LOK             59:36 
    4    Jackie Butt                W40        SARUM         1:03:52 
    5    Liz Phillips               W40        OD            1:04:32 
    6    Judy Johnson               W50        BOK           1:11:20 
    7    Wendy Yarranton            W40        SBOC          1:14:18 
    8    Sarah Jenkins              W40        SBOC          1:20:10 



W40S  (2)      4.5 km  127 m   14 C        

    1    Helen Pedley               W40        EPOC            47:28 
    2    Anne Marie Allen           W40        ERYRI         1:01:10 



W45L  (6)      4.9 km  147 m   14 C        

    1    Jackie Chapman             W45        SLOW            41:43 
    2    Carol Edwards              W45        TVOC            46:02 
    3    Helen Kelsey               W45        BOK             50:41 
    4    Sue Gard                   W55        QO              51:38 
    5    Noelle Bryant              W45        SWOC            55:28 
    6    Jane Ritchie               W45        SWOC          1:28:31 



W45S  (4)      3.5 km  80 m   11 C         

    1    Merce Aloy                 W45        SPLOT           35:28 
    2    Catherine Springett        W45        BKO             39:39 
    3    Judith Jones               W45        ERYRI           47:41 
    4    Liz Stradling              W45        BOK             54:46 



W50L  (11)     4.9 km  147 m   14 C        

    1    Janet Rosen                W50        HH              39:45 
    2    Sarah Brown                W50        SLOW            41:51 
    3    Jenny Selley               W50        BOK             53:57 
    4    Helena Burrows             W50        ERYRI           54:04 
    5    Jean Payne                 W50        DEE             54:58 
    6    Mair Tomos                 W50        ERYRI           56:50 
    7    Caroline Dallimore         W50        SWOC            58:21 
    8    Anne Wilson                W50        POW             59:41 
    9    Anne Darlington            W50        ERYRI         1:01:57 
   10    Elizabeth Furness          W50        OD            1:02:01 
   11    Bobbie Baldwin             W50        TVOC          1:07:14 



W50S  (2)      3.2 km  105 m   10 C        

    1    Lynden Hartmann            W50        HOC             52:49 

         Andrea Marlow              W50        POW                mp 



W55L  (4)      4.5 km  127 m   14 C        

    1    Jill Leventon              W55        WRE             50:51 
    2    Jill Manning               W55        SWOC            51:04 
    3    Susan Colbert              W55        SWOC          1:02:09 

         Vicki Archard              W55        NGOC               mp 



W55S  (3)      3.2 km  105 m   10 C        

    1    Kate Balmond               W55        SWOC            40:20 
    2    Christine King             W55        BOK             51:13 
    3    Jan Holmes                 W55        QO            1:04:20 



W60L  (5)      4.5 km  127 m   14 C        

    1    Frances Alexander          W60        NGOC          1:04:24 
    2    Sally Thomas               W60        BOK           1:05:47 
    3    Clare Fletcher             W60        IND           1:06:59 
    4    Lesley Norton              W60        WRE           1:24:19 
    5    Patricia Walker            W60        BOK           1:41:43 



W60S  (2)      3.2 km  105 m   10 C        

    1    Diane Reynolds             W60        POW             44:20 
    2    Janet Jones                W60        NGOC          1:00:51 



W65L  (3)      3.5 km  80 m   11 C         

    1    Judith Powell              W65        SWOC            34:50 
    2    Alison Sloman              W65        HOC             39:21 
    3    Sue Davies                 W65        SBOC          1:12:30 



W65S  (1)      3.2 km  105 m   10 C        

    1    Suzette Spears             W65        HOC             55:03 



W70L  (3)      3.5 km  80 m   11 C         

    1    Anne Donnell               W70        BOK             53:38 
    2    Ursula Oxburgh             W70        WAOC            56:40 
    3    Beryl Pay                  W70        WRE             57:54 



W75L  (1)      3.2 km  105 m   10 C        

    1    Pat Grenfell               W75        BOK           1:04:31 



Light Green  ( 3.5 km  82 m   10 C         

    1    Simon Berry                M21        TVOC            45:38 
    2    Gareth Haskins             M14        SARUM           51:44 
    3    John Lewis                 M65        KSODA         1:10:43 
    4    Miriam McLarnon            W55        NGOC          1:32:13 
    5    Vikki Howells              W21        TVOC          1:34:45 
    6    Lynda Robertson            W40        DEVON         1:36:29 

         Mike Down                  M50        SWOC               mp 



Orange  (4)    2.5 km  62 m   8 C          

    1    Nikki Haworth              W21        IND             22:23 
    2    Emily Henderson            W14        SARUM           32:45 
    3    Hazel Blackstone           W60        BOK             41:13 
    4    Anne May                   W55        SLOW            47:06 



Yellow  (1)    2.1 km  17 m   13 C         

    1    Rhiannon Haworth           W10        IND             23:41 



White  (8)     1.6 km  10 m   12 C         

    1    Fraser Robertson           M5         DEVON           15:06 
    2    William Reynolds           M7         SBOC            15:10 
    3    Alasdair Pedley            M5         EPOC            15:12 
    4    Michael Hallet             M7         BOK             15:45 
    5    Catrim Davies              W12        IND             19:15 
    6    Cameron Robertson          M7         DEVON           21:59 
    7    Sarah Pedley               W3         EPOC            32:27 
    8    Angus Robertson            M9         DEVON           35:57